WYGRANA KANCELARII I PRZEŁOMOWY WYROK NSA W SPRAWIE DEFINICJI KONDYGNACJI BUDYNKU NA POTRZEBY PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

21 maja 2024

Kancelaria SRC reprezentowała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym klienta, będącego jedną z czołowych firm żywieniowych na świecie. 

Sprawa dotyczyła niekorzystnej dla klienta interpretacji podatkowej w przedmiocie definicji kondygnacji budynku i jej opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Na etapie postępowania przed organem podatkowym, organ ten wydał interpretację stwierdzającą, że podesty z krat WEMA stanowią powierzchnię użytkową, w związku z czym podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Powyższe stanowisko poparł również Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W wyniku skargi złożonej przez Kancelarię SRC, Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla naszego klienta wyrok, który uchyla powyższą interpretację i stwierdza, że dla istnienia kondygnacji nieodzowne jest istnienie stropu stanowiącego element konstrukcyjny budynku trwale z nim związany. 

Orzeczenie zmienia dotychczasowe podejście sądów i organów podatkowych do opodatkowywania powierzchni budynków. Naczelny Sąd Administracyjny przyjął bowiem po raz pierwszy, iż ma znaczenie to z czego przegroda pozioma jest wykonana. Jeżeli z kratownic, które nie spełniają funkcji stropu, to nie stanowią one piętra budynku podlegającego opodatkowaniu.

Sprawa prowadzona była przed NSA pod sygnaturą III FSK 230/22, a klienta z ramienia Kancelarii SRC reprezentowała adwokat Alicja Popłonkowska-Dębińska.

“Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to przełom w interpretacji podatkowej dotyczącej definicji kondygnacji budynku. To zwycięstwo nie tylko dla naszego klienta, ale i dla wielu właścicieli nieruchomości w Polsce” – stwierdził Łukasz Caban, partner Kancelarii SRC.

wróć do listy artykułów

back to news list

Leading Firm Legal 500 Emea 2024